Meral Akçay - Makaleler

Meral Akçay

Leyditurk.com - Meral Akçay

 Merhaba sevgili dostlar;

Bu hafta sizlere iç mimari ve dekorasyonda siyah rengin etkileri ve nasıl kullanılması gerektiği ile ilgili bilgiler aktarmak istiyorum. Biliyorsunuz artık günümüz mimarisinde ve dekorasyon adımlarında renkler konusunda daha cesur adımlar atmaktan korkmuyoruz. Gerek yaşam alanlarımızın çeşitlilikleri gerek zevklerimizin gelişmesi gerekse yeni yapılardaki çeşitlilik bu konudaki cesaretimizi destekliyor. Bundan on yıl önce renkler ve tarzlar konusunda uygulamalar yaparken tedirginlikler yaşarken, standart olana yaklaşırken şu an hem tarz hem de renk konusunda son derece kişisel zevk ve algıya dayalı uygulamalar yapmaktan kaçınmıyoruz. Bunlardan en iddialı olan siyah renk ve dokuların uygulanabilirliği üstüne neler yapabiliriz bir göz atalım.

Siyah renk ve doku dikkatli kullanılması gereken en önemli renktir. Asaleti ve ağırbaşlı duruşundaki etki çok değerlidir. Fakat doğru kullanılması da bir o kadar önemli ve değerlidir. Çünkü doğru kullanılmadığı takdirde alanlarımızı karanlık, iç karartıcı ve hak etmediği bir etki altında tutarken, doğru kullanıldığında mükemmel alanlar yaratmak çok zor olmayacaktır. Dramatik ve lüks etkisini ağır başlı duruşu ve asaletiyle birleştirmek için bazı şeylere dikkat etmek yeterlidir. Siyah rengin psikoloji üstünde hüzünlü bir etki oluşturuyor olması özellikle yoğun kullanmamak için yeterli bir nedendir.

Öncelikle yaşam alanlarımızda genel konsept belirlendikten sonra planlı uygulamalar gereklidir. Siyah rengi ve dokuları nerde nasıl kullanmak istiyoruz buna karar vermekle başlayabiliriz. Mesela bir salonda uygulanması gerekenlerden bahsedelim. Mobilya cilanızın siyah parlak lake ya da mat siyah bir cila ile boyattıktan sonra siyah kumaşla kaplattığınızı düşünelim. Bunun için öncelikle duvar ve tavan renklerimizin gün ışığını içeride net hissedecek tonlarda olmasına dikkat etmeliyiz. Örneğin açık bej... Mobilya cila rengimizi ve kumaş rengimizi siyah ile tamamladıktan sonra dikkat etmeniz gerek şey siyahın ağır duruşunu hafifletmek için canlı renklerden birini kullanmanızı öneririm. Mesela koyu tonlarda fuşya rengi. Bir duvarınıza uyguladığınız fuşya ağırlıklı siyah motifli bir duvar kâğıdı ortamı tamamen yumuşatacaktır. Aksesuar seçimlerinizde yine siyah ve fuşyayı tamamlayan açık sarı tonlarda varak objeler yine bu etkinin ağır başlı havasını destekleyecektir. Örneğin; siyah başlıklı varak ayaklı bir lambadır harika bir seçim olacaktır. Yine kristal fuşya renkli ya da siyah renkli bir avize aynı etkiye destek veren iyi bir seçim olacaktır. Siyahın alanınızdaki etkisini gözlemlerken kullandığınız sıcak renklerle rahatsız edebilecek etkiden kurtulmuş olacaksınız.

Ya da tam tersini düşünmemiz gerekirse, renkli olan bir yaşam alanına sahipseniz, birçok sıcak renkle oluşturulan bir konsepte sahipseniz siyahı kullanarak renklerin oluşturduğu karmaşayı sakinleştirebilirsiniz. Örneğin duvarda kullanılan siyah bir duvar kâğıdı, aksesuarların tamamen siyah renklerde olması, varsa şöminenizi siyah renkte bir uygulamaya gitmeniz, perdelerinizde siyah etkiler yine siyahın o muhteşem etkisini evlerinize taşımaya yardımcı olacaktır.

Yatak odalarında siyah rengi mobilyadan çok perdelerinizde, mesela siyah uçuşan tül perde ve kadife siyah fonlar, kullandığınız siyah temalı bir tablo, siyah başlıklı abajurlar yatak odanızda yine asil ve romantik etkiler katacağı gibi tutkulu bir odaya dönüşmesi için size hizmet edecektir...

Yaşam alanlarınızda hangi alanda kullanırsanız kullanın siyah rengin doğru kullanıldığı takdirde ; Alanlarınıza müthiş, harika etkiler katacağını bilmeniz önemli olan şeyin ölçüsü ve kattığınız diğer sıcak rengin dengesi olduğunu özellikle söylemek isterim. Buna dikkat ettiğiniz müddetçe siyah renk ve dokuları kullanmaktan korkmayın. Çünkü siyah hayatın en değerli kısmıdır. Gecedir...

Siyah gecedir... Gece ise aşk... Aşk dolu bir hafta dileğiyle.

Hepinize harika, mutlu ve huzur dolu bir hafta diliyorum..

Sevgilerimle
İç mimar Meral Akçay

 

Haber3 Haber Sitesine Git