BİNA GÜÇLENDİRME

Yapılarda her zaman yenilikçi bir bakış ile güçlendirme metotları geliştiriyor ve uyguluyoruz. Yapı güçlendirme projelerinde yapılara hiçbir zaman standart güçlendirme projelerinde olduğu gibi eleman bazında yaklaşılmıyor ve daha çok sistem bazında yenileme ve yapı içerisinde yapı tekniğini uygulama yoluna gidiyoruz

DEPREM RİSKLİ YAPILARIN GÜÇLENDİRİLMESİ

Yapılarda her zaman yenilikçi bir bakış ile güçlendirme metotları geliştiriyor ve uyguluyoruz. Yapı güçlendirme projelerinde yapılara hiçbir zaman standart güçlendirme projelerinde olduğu gibi eleman bazında yaklaşılmıyor ve daha çok sistem bazında yenileme ve yapı içerisinde yapı tekniğini uygulama yoluna gidiyoruz. Burada önemli olan nokta yapı güçlendirmede basit anlatımla ne kadar eleman eklenirse veya güçlendirilirse o kadar iyi mantığıyla değil, yapılarda kilit noktalara eleman yerleştirip yine önemli noktalardaki elemanları da güçlendirmek ve binaya gelen deprem yüklerini de bu elemanlara taşıtabilmektir. Doğru yapılmış bir güçlendirme projesinde eski elemanların artık deprem yükü almıyor hale getirilmiş olması gerekmektedir. Şüphesiz bu durum detaylı bir mühendislik, bilgi ve becerisi gerektirmektedir.

BİNA GÜÇLENDİRME YÖNTEMLERİ

Betonarme sistem ile bine güçlendirme oldukça yaygın bir yöntemdir. Bu yöntemde bina güçlendirilirken öncelikli amaç binanın deprem anında oluşan yatay deprem yükü taşıyabilir hale gelmesini sağlamaktır. Eski yapılar genellikle yatay deprem yükünü taşımakta yetersiz kalır ve bu nedenle risk teşkil ederler. Burada bina içerisinde doğru hesaplanan yerlere betonarme perdeler eklenerek bina güçlendirme işlemine başlanır. Bina yatay deprem yükünü taşıyacak kadar perde ilavesi yapıldıktan sonra diğer elemanlardaki zafiyetlerin giderilmesi için kolonlar ve kirişler üzerinde çalışmalara başlanır. Bunlar betonarme kolonların mantolanarak güçlendirilmesi ve betonarme kirişlerin kapasitelerinin arttırılması için karbon elyaf yada betonarme takviyeler ile güçlendirilmesidir. Doğru güçlendirilen binalarda kirişlere deprem anında daha az yük gitmesi beklenir bu sebep ile doğru bina güçlendirme çalışmasında kirişlerin güçlendirilmeden kurtarabilir hale gelmesi hedeflenmelidir. Unutulmamalıdır ki bina güçlendirme işlerinde projelendirme ve hesap çok önemlidir. Binalar doğru güçlendirildiklerinde güvenli hale gelirler.

Çelik ile bina güçlendirme sistemleri iki ana başlıkta ele alınmalıdır. Birinci metot mevcut kolonların çevresine arada 1-2 cm boşluk bırakarak çelik giydirmenin yapılması ve birleşim epoksi groud malzeme ile sağlanarak güçlendirmenin sağlanması yöntemidir. Bu yöntemde kolonlar fazlaca hacim kazanmazlar ve kolon boyutları büyümediği için mimaride de alan kayıpları meydana gelmez. Epoksi groud çok iyi bir birleşim aracı olduğundan çelik kabuk ve betonarme ana kolonlarda birbirlerine çok iyi bir şekilde birleşerek birlikte çalışmaları sağlanmış olur. İkinci metot, bu metot aşırı eğilme etkisinde ve aşırı yetersiz kolonlarda kullanılır. Bu güçlendirme yönteminde mevcut betonarme sistemin etrafına bir dizi donatım (inşaat çeliği) montajı yapılır ve bu kısma gövde mantosu denilir. Gövde mantosunu mevcut kolona iç ankrajlar ile birleştirip gövde donatı işini tamamlarız. Daha sonra kabuk güçlendirme işlemi başlar burada gövde mantosunu çelik plakalar ile kaplarız ve bu plakaları yapmış olduğumuz gövde mantosu ile ankraj sistemi ile en içteki betonarme kolona kadar bağlarız. Bu ankrajlar gövde mantosu ankrajları ile değil ilave olan 8.8 yada 10.9 yüksek mukavemetli yeni tijler ile sağlanır. Sonuçta eğilme dayanımı inanılmaz derecede artmış bir kolon meydana gelir.

Cfrp (karbon fiber takviyeli polimer) ile bina güçlendirmede karbon elyaf kumaşlar yada karbon şeritler bina güçlendirme sektöründe genellikle çekme yetersizliği gösteren elemanlarda kullanılmaktadır. Bunların başında da genel olarak kirişler ve döşemeler gelmektedir. Kirişler ve döşemelerin diğer metotlar ile güçlendirilmesi zor elemanlar olduğunda karbon elyaf güçlendirme bu elemanlarda ideal olmaktadır.  Uzman ekibimizin incelemeleri sonucunda belirlenen güçlendirme yöntemi siz değerli müşterilerimizin daha güvenli bir ortamda yaşaması için belirlenmektedir.


Ataşehir Atatürk, No:, Girne Cd No:40, 34758 Dudullu Organize Sanayi Bölgesi/Ataşehir/İstanbul +90 541 907 01 58

© 2020 copyright all right reserved